Istoric

Descriere detaliată a școlii și a istoriei sale

Scoala a beneficiat de un program de reabilitare B.E.I. desfăşurat de către Primăria Capitalei, cu fonduri europene, în urma căruia s-au realizat următoarele:

– reabilitarea termică a întregii şcoli;

– construirea unei ghene ecologice;

– construirea sălii de sport (vestiare-fete, vestiare-băieţi, grupuri sanitare noi) si dotarea cu aparatură nouă a acesteia;

– construirea unui culoar de comunicare între şcoală şi sala de sport;

– amenajarea şi modernizarea terenului de sport al şcolii;

– zugrăvitul, schimbarea linoleumului cu parchet laminat;

– dotarea cu centrală termică nouă;

– înlocuirea întregii instalaţii electrice si a celei de alimentare cu apă a şcolii;

– înlocuirea uşilor interioare şi a celor exterioare cu uşi noi din lemn ( săli de clasă, cabinete, spaţii administrative) şi termopane (holuri şi uşi exterioare);

– dotarea cu mobilier şcolar nou în săli de clasă, cabinete logopedice, cabinet medical şi sală de sport.

– acces la internet in fiecare sala de clasa si cabinet;

Accesul elevilor la unitatea de invatamant se face folosind rampa de acces, liftul exterior sau scarile.

Ca protectie sociala, elevii nostri beneficiaza de rechizite, echipamente (haine, incaltaminte) gratuite si trei mese zilnic.